top of page
  • Zdjęcie autoraJanusz Wyląg

Na czym polega kara w systemie dozoru elektronicznego?Pełnomocnicy często wnoszą o orzeczenie kary

Zaktualizowano: 5 cze

Pełnomocnicy często wnoszą o orzeczenie kary w systemie dozoru elektronicznego. Jest to szczególnie korzystne dla skazanych i osób, wobec których warunkowo umorzono postępowanie karne, które pozostają aktywnie zawodowo. Na czym polega SDE?


Czym jest kara w systemie dozoru elektronicznego?


Kary, środki karne i środki zabezpieczające można wykonywać w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli nie jest to wyłączone przez przepisy dotyczącego stosowania dozoru wyłączeni stacjonarnego. Zgodnie z art. 43b Kodeksu karnego wykonawczego, dozór elektroniczny jest to kontrola zachowania skazanego przy użyciu środków technicznych. System dozoru elektronicznego to ogół metod postępowania i środków technicznych służących do wykonywania dozoru elektronicznego.


W trakcie wykonywania kary lub środka karnego i zabezpieczającego określone organy i instytucje kontrolują zachowanie, miejsce przebywania i inne kwestie związane ze skazanym czy internowanym.


W systemie dozoru elektronicznego można kontrolować:


  • przebywanie przez skazanego w określonych dniach tygodnia i godzinach we wskazanym przez sąd miejscu (dozór stacjonarny);

  • bieżące miejsce pobytu skazanego, niezależnie od tego, gdzie skazany przebywa (dozór mobilny);

  • zachowywanie przez skazanego określonej minimalnej odległości od osoby wskazanej przez sąd (dozór zbliżeniowy).


Karę pozbawienia wolności w SDE zawsze wykonuje się jako dozór stacjonarny. Adwokat często wnosi dla swojego klienta o SDE ze względu na jego nieizolacyjność. Jednak mimo, że do odbywania kary pozbawienia wolności w SDE nie jest konieczna cela, to pojemność systemu także jest ograniczona. W praktyce oznacza ona bowiem zainstalowanie nadajnika na nodze lub przegubie dłoni, a SDE ma 8 000 miejsc – więcej urządzeń po prostu nie jest dostępnych.

34 wyświetlenia0 komentarzy

Comentários


bottom of page