top of page
  • Zdjęcie autoraJanusz Wyląg

Rozwód za porozumieniem stron - jak przebiega proces i jak się do niego przygotować?

Zaktualizowano: 15 cze

Wspólna decyzja o zakończeniu małżeństwa może być trudna, ale rozwód za porozumieniem stron pozwala na przeprowadzenie procesu w sposób mniej konfliktowy i czasochłonny. W niniejszym artykule przedstawimy, jak przebiega taki proces oraz jak się do niego przygotować, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.


Kiedy warto rozważyć rozwód za porozumieniem stron?


Rozwód za porozumieniem stron jest szczególnie polecany w sytuacjach, gdy małżonkowie są w stanie dojść do wspólnego stanowiska w kwestiach majątkowych, opieki nad dziećmi oraz alimentów. Współpraca i kompromis są kluczowe dla osiągnięcia satysfakcjonującego rozwiązania, które będzie korzystne dla obu stron. Taka forma rozwodu pozwala również na uniknięcie długotrwałych i kosztownych batalii sądowych.


Proces rozpoczyna się od zgłoszenia wniosku o rozwód do sądu przez jedno lub oboje małżonków. Wniosek powinien zawierać informacje dotyczące przyczyn rozkładu pożycia małżeńskiego oraz uzgodnień co do podziału majątku, opieki nad dziećmi i alimentów. Warto skonsultować się z adwokatem rozwodowym, który pomoże w przygotowaniu odpowiednich dokumentów i doradzi w kwestiach prawnych.


Następnie sąd rozpatruje wniosek i może wezwać strony na rozprawę. W trakcie rozprawy sąd ocenia, czy porozumienie jest uczciwe i korzystne dla obu stron oraz czy nie narusza interesów dzieci. Jeśli sąd uzna porozumienie za właściwe, wydaje orzeczenie o rozwodzie.


Jak przygotować się do rozwodu za porozumieniem stron?


Przygotowanie do rozwodu za porozumieniem stron wymaga przede wszystkim otwartości na dialog i współpracę z drugą stroną. Ważne jest, aby przedyskutować wszystkie kwestie majątkowe, opiekuńcze i alimentacyjne oraz spisać uzgodnienia w formie pisemnej. Warto również skorzystać z pomocy mediatora, który może pomóc w negocjacjach i ułatwić osiągnięcie porozumienia.

Ponadto, warto zgromadzić wszelkie dokumenty dotyczące majątku wspólnego, jak również dowody potwierdzające zarobki i wydatki każdej ze stron. Te informacje będą niezbędne podczas ustalania wysokości alimentów oraz podziału majątku.

5 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page