top of page
  • Zdjęcie autoraJanusz Wyląg

Jak radzić sobie z formalnościami w sprawach spadkowych?

Spadki to często skomplikowane kwestie prawne, z którymi muszą się zmierzyć osoby po stracie bliskich. Wiele formalności i procedur może przytłoczyć nawet najbardziej zorganizowanego człowieka. W niniejszym artykule przedstawiamy poradnik, który pomoże Ci uporać się z tymi trudnościami, omawiając krok po kroku proces spadkowy oraz podpowiadając, jak radzić sobie z formalnościami w sprawach spadkowych.


Załatwianie spraw spadkowych - od czego zacząć?


Pierwszym krokiem w załatwianiu spraw spadkowych jest zgromadzenie wszelkich dokumentów dotyczących majątku zmarłego. Należy do nich zaliczyć między innymi testament, umowy ubezpieczeniowe, dokumenty dotyczące nieruchomości czy kont bankowych. Ważne jest również uzyskanie aktu zgonu oraz ewentualnych dokumentów potwierdzających pokrewieństwo ze zmarłym. Warto także sprawdzić, czy nie istnieją inne osoby uprawnione do dziedziczenia majątku, takie jak małżonek czy dzieci zmarłego.


W przypadku skomplikowanych spraw spadkowych, warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy prawnika, który pomoże uporać się z trudnościami i formalnościami. Adwokat w Lublińcu czy innych miastach może okazać się nieocenionym wsparciem, szczególnie jeśli w grę wchodzi spór o spadek lub konieczność podziału majątku między kilka osób. Profesjonalista będzie w stanie doradzić, jakie kroki należy podjąć oraz jakie dokumenty zgromadzić. Warto jednak pamiętać, że usługi takie wiążą się z dodatkowymi kosztami, dlatego warto wcześniej zorientować się, ile wyniesie opłata za pomoc prawną.


Jak przebiega postępowanie spadkowe?


Postępowanie spadkowe rozpoczyna się od zgłoszenia spadku do właściwego sądu rejonowego. Następnie sąd wyznacza termin rozprawy, na której zostaje ustalony skład spadkobierców oraz rozstrzygnięte ewentualne spory dotyczące majątku. W przypadku braku sporów i jednomyślnej zgody wszystkich stron na podział majątku, sąd może wydać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Jeśli jednak nie ma porozumienia co do podziału majątku, konieczne może być wszczęcie postępowania o dział spadku. W takim przypadku sąd wyznacza biegłego, który dokonuje inwentaryzacji majątku oraz ustala wartość poszczególnych składników.

10 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page