top of page
  • Zdjęcie autoraJanusz Wyląg

Podział majątku po rozwodzie: co warto wiedzieć?

Zaktualizowano: 5 cze

Rozwód to trudny okres dla każdej ze stron, a podział majątku może być dodatkowym źródłem konfliktów. Warto zatem poznać kluczowe aspekty prawne związane z tym procesem, aby uniknąć nieporozumień i upewnić się, że wszystko przebiega zgodnie z obowiązującymi przepisami.


Wspólność majątkowa czy rozdzielność majątkowa - jakie są różnice?


W Polsce obowiązuje zasada wspólności majątkowej małżeńskiej, co oznacza, że wszystkie nabyte w trakcie trwania małżeństwa dobra stanowią wspólny majątek małżonków. W praktyce oznacza to, że w przypadku rozwodu majątek zostaje podzielony na pół. Istnieje jednak możliwość zawarcia umowy przedmałżeńskiej, która reguluje kwestię rozdzielności majątkowej. W takim przypadku każdy z małżonków zachowuje swoje osobiste dobra oraz odpowiada za swoje długi. Ważne jest więc, aby przed podjęciem decyzji o podziale majątku po rozwodzie, dokładnie przeanalizować sytuację i ustalić, jaki rodzaj wspólności majątkowej obowiązywał w danym małżeństwie.


Podział majątku po rozwodzie może być skomplikowany, zwłaszcza gdy strony nie są w stanie dojść do porozumienia. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług profesjonalnej kancelarii prawnej, która pomoże wyjaśnić wszelkie wątpliwości i przygotować odpowiednie dokumenty. Kancelaria prawna w Pszczynie to jedna z wielu placówek, które oferują pomoc w tego rodzaju sprawach. Skorzystanie z usług prawnika może okazać się szczególnie istotne, gdy dochodzi do sporów dotyczących podziału nieruchomości czy innych wartościowych przedmiotów. Warto pamiętać, że profesjonalna pomoc prawna może znacznie ułatwić proces podziału majątku i przyczynić się do szybszego zakończenia sprawy.


Podział majątku a długi małżonków


W przypadku rozwodu, nie tylko majątek, ale również długi małżonków są przedmiotem podziału. W sytuacji wspólności majątkowej, obie strony odpowiadają za zobowiązania zaciągnięte w trakcie trwania małżeństwa. Jeśli jednak małżonkowie zawarli umowę o rozdzielności majątkowej, każdy z nich odpowiada tylko za swoje długi. Przy podziale majątku po rozwodzie należy więc uwzględnić także kwestię podziału zobowiązań finansowych.

10 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page